pl | eng

Zamach na symbol.
Choinka alternatywna.

Czytano 39936 razy


Boże Narodzenie bez choinki? Trudno dziś sobie to wyobrazić. Jak co roku, miliony ludzi na całym świecie wezmą udział w świątecznym rytuale dekorowania bożonarodzeniowego drzewka. Zwyczaj dekorowania świątecznych choinek przyjął się już w XV wieku w Niemczech, skąd w późniejszych latach rozprzestrzenił się na cały świat. Drzewko ozdobione gwiazdami i świecami można obejrzeć już na sztychu Lucasa Cranacha z 1501 roku. Zdobienie choinek tak się spodobało, że już w średniowieczu przestrzegano przed wymieraniem lasów z tego powodu. Już w XVI wieku niektóre miasta niemieckie zabroniły wycinania iglastych drzewek w okolicznych lasach. Początkowo choinki stawiano w przestrzeni publicznej, głównie na placach miejskich. Długo temu pogańskiemu zwyczajowi sprzeciwiał się kościół. W końcu skapitulował pod naporem tradycji i w drugiej połowie XIX wieku zaczęto świąteczne choinki stawiać także w domach prywatnych, najpierw w Niemczech, a potem także w innych krajach. W końcu także kościoły włączyły je do swojej świątecznej tradycji.

Prastary zwyczaj przestaje jednak przystawać estetycznie do nowych czasów. Zwłaszcza artyści i dizajnerzy próbują reinterpretować motyw świątecznej choinki. Również moda na ekologiczny styl bycia, a także autentyczna troska o środowisko, przyczyniają się do zastępowania tradycyjnych drzewek wersją alternatywną.

Życząc wszystkim wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku, proponuję przegląd niezwykłych choinek.


Iluminacja imitująca choinkę to pomysł popularny zwłaszcza w Azji.


Źródło: cdn.mommynoire.com
 

Knitted and crochet
O sztuce dzierganej.

Czytano 4065 razy


Dawniej długie jesienne i zimowe wieczory były czasem kojarzącym się z ręcznymi robótkami. Kiedyś panie dziergające na drutach lub szydełku były popularnym widokiem. Robienie na drutach wydaje się teraz nieco archaiczne i zbyt czasochłonna, jak na dzisiejsze standardy. Nie jest już tak powszechną umiejętnością, jak kiedyś. Trzydzieści lat temu, w siermiężnych czasach komuny, było koniecznością. Ręczne dzierganie stało się dziś elitarną umiejętnością i z mainstreamu przeszło do sfer aspirujących. Ręczne robótki awansowały nawet do sfery sztuki wysokiej i coraz częściej można je obejrzeć w galeriach. Zapewne jest to związane z artystycznym awansem kobiet, jednak to medium nie jest wyłącznie kobiecą domeną. Także mężczyźni zaczynają się nim posługiwać, a to już zakrawa na genderową rewolucję.


Źródło: notquitesnowwhite.com